Databáze skal - sektor: Stěny nad silnicí

státstátČeská republika Česká republika
regionregionLabské pískovce
oblastoblastDěčínský Sněžník


Popis: Děčínský Sněžník je největší stolová hora v ČR. Ze zdejší rozhledny jsou krásné výhledy do Čech i Německa. Lezecky byl objeven v roce 1987 (Masivy Májová a Jarní), mnoho cest je z r. 2005. Vzhledem ke kvalitě skály je to perspektivní oblast. Po svazích se nachází mnoho kamenů, na kterých se provozuje stále oblíbenější bouldering.

Skála je velmi tvrdá, většinou orientovaná na jih a jihozápad, proto je zde možno lézt brzo po dešti. Masivy jsou krátké (cca. do 30 m), jejich struktura je však méně členitá, proto jsou možnosti pro zakládání smyček omezené. Cesty jsou většinou lehčí. Odměnou za delší přístup jsou krásné výhledy do kraje a dostatek slunce.


Stěny nad cestou je pásmo skal dobře viditelné z křižovatky silnice Tisá - Sněžník. Masiv Jarní a Májová jsou přímo u cesty vedoucí od parkoviště u této křižovatky k rozhledně. Přístup je nejlepší po této silnici. K pravé části masivů (Poslední stěna, Samotář) je možno též dojít po červené značce, která odbočuje ze silnice ještě před závěrečným stoupáním. Většina cest je označena na nástupu šipkou a obtížností. U mnoha z nich se bohužel nepodařilo zjistit podrobné údaje, proto je v popisu uvedena pouze obtížnost.

Materiál: Pískovec

Přehled skal

SkálaPočet cest
Bečka4
Černá vdova8
Domeček6
Enšpígl6
Franta2
Gentleman8
Harmonika6
Herkulova pěst5
Herna18
Jarní11
Labužník3
Lady12
Levoboček4
Májová věž11
Malá sfinga2
Mísa5
Nalezenec7
Otesánek3
Perníková chaloupka5
Poslední stěna3
Rypouš sloní3
Samotář8
Sfinga7
Stegosaurus7
Titanic6
Tři králové - baltazar7
Tři králové - kašpar4
Tři královéelichar4
Zoo5
Želva3

Sektor je zmíněn v průvodci: Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník - Špičák, Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník - Špičák, Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník
Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník - Špičák Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník - Špičák Lezecký průvodce Tisá - Rájec - Sněžník