Databáze skal - sektor: Skály u Řeže

státstátČeská republika Česká republika
regionregionPraha a Střední Čechy
oblastoblastPraha a okolí

Omezení: Skály na levém břehu nejsou v chráněném území, podle potřeby je vyznačováno hnízdění a dočasný zákaz lezení. Skály na parvém břehu jsou součástí PP Dolní Povltaví, lezení není omezeno.
Popis: Významné okrajové buližníkové skály na levém břehu Vltavy, v blízkosti železniční zastávky Řež trati Praha-Děčín. Z celkem 5 masivů jsou významné pouze III. a IV.masivy. Další skály jsou také na pravém břehu. V minulosti lezený I. i II.masív jsou nyní sanovány drátěným pletivem a jsou tedy nelezitelné. Výška členitých skalních stěn se pohybuje mezi třiceti až šedesáti metry. Cesty jsou většinou ponechány s původním jištěním, jen místy jsou vyměněny. Některé (!) cesty končí slaňákem. Určitě si vemte vlastní friendy, vklíněnce, stopery!
Lezecká oblast, která je pro část lezecké veřejnosti naprosto nepřijatelná, jinými velmi oblíbená. Jde o okrajové buližníkové masivy, tyčící se nad pravým břehem Vltavy, nad železniční tratí Praha-Děčín přímo nad vlakovou zas- távkou Řež. Stěny jsou členité, vysoké max. 60 m, místy lámavé. Z lezeckého hlediska jsou zajímavé 2 masivy (třetí ,čtvrý), první vzal za své při rekonstrukci železničního koridoru v r. 2002, na druhém je jen několok cest. První cesty zde vznikly v první pol. 60 let (Tuňáci, Vzpomínka na Rozsutec, Šípková Růženka aj.). Další vlna spojená zejména se jmény Jiřího Pechouše a Ivana Rigela nastala v 70 letech (72-76), kdy, zde byly slezeny nejtěžší cesty, často technického rázu. Možnosti prvovýstupů byly tímto takřka vyčerpány. V 80 letech přibylo několik cest na III. masivu, prostoupených místními lezci a zejm. začala éra - jako i v jiných oblastech - přelézání technických cest volně. Devadesátá léta min. století jsou ve znamení tvorby cest sportovnějšího rázu opět spíše na III. masivu.
Cesty jsou zajištěny skobami a kruhy a velmi se zde ctí takřka pískařská etika, co se týče dojišťování a tvorba cest ze slanění. Prakticky zde nenalezneme borhák, či nýt, vše je tak jak nám zanechali prvovýstupci, jen staré skoby jsou vyměňovány za nové. S trochou nadsázky jde o jednu z posledních "klasických" oblastí v pražském okolí.
Klasifikace tradiční Wezelbachovská někde se VII stupněm (volné přelezy).
Přístup k sektoru: Ze železniční stanice Řež nebo autem k Ústavu jaderného výzkumu a pak k železniční zastávce přes Vltavu lávkou pro pěší. Skály se nachází přímo nad železniční tratí. Skály na pravém břehu jsou na červené turistické značce mezi lávkou a Husincem.
Materiál: Buližník

Přehled skal

SkálaPočet cest
I. MASIV0
I. masiv15
Ignacius (pasáček)0
II. MASIV0
II. masiv1
III.MASÍV73
III.masív0
IV.MASÍV54
IV.masív0
Skála u řeky0
Skalka u přívozu0
V. masiv16
Vi. masiv2