Databáze skal - sektor: Skály u Stráže nad Ohří

státstátČeská republika Česká republika
regionregionSeverozápadní Čechy
oblastoblastStřední Poohří


Popis: Malá skalní oblast místního významu. Výstupy se pohybují převážně ve střední části klasifikace.
Skály jsou tvořeny čedičem a nacházejí se zde dva zcela odlišné sektory. Skály na severní straně jsou pozůstatkem bývalého lomu a jsou tvořeny kolmými hladkými čedičovými sloupy vysokými kolem 20 m. Výborný terén na trénink lezení s umělými pomůckami.
Naproti tomu skály na jižní straně vrchu – Sluneční skály – jsou přírodním čedičovým výchozem. Jsou velmi podobné skalám na Bořeni s velkým množstvím spár a pilířů. Délky výstupů se pohybují kolem 10 – 20 m. Slunečním skalám dominuje nápadná štíhlá skalní věžka – Strážce Stráže, po lezecké stránce však bez většího významu. Nachází se na ní vrcholová knížka.
Přístup k sektoru: Z vlakového nádraží ve Stráži nad Ohří spatříme směrem k Doupovu lom. Vpravo od funkčního lomu se nacházejí výše ve svahu nevelkého vrchu Skály v lomu, k nimž se dostaneme nejlépe azimutem (od nádraží cca 15 minut).
Budeme-li odtud traverzovat vrch směrem doprava na jeho jižní svah, přijdeme k velkému suťovisku. Odtud již spatříme věžku Strážce Stráže a za ní Sluneční skály v celé své kráse. Přístup ke Slunečním skalám je možný též z údolí potoka, jež pramení na svazích Velké Jehličné (viz mapa KČT).


Přehled skal

SkálaPočet cest
Skály v lomu0
Sluneční skály0

Sektor je zmíněn v průvodci: Horolezecký průvodce Krušné hory a Střední Poohří
Horolezecký průvodce Krušné hory a Střední Poohří