Databáze skal - sektor: Nové Město nad Metují (his)

státstátČeská republika Česká republika
regionregionVýchodní Čechy
oblastoblastOrlické hory


Popis: HIS – lezecká oblast Horolezeckého oddílu Vrchoviny v Novém Městě nad Metují.
Skály tvoří přerušovaný pás okrajových stěn podél řeky Metuje, které lemují historické centrum města. Pro lezeckou činnost je z důvodu pevnosti skal využíván úsek cca 300m.
Z geologické stránky je oblast tvořena jílovci, též označovaných jako opuka. Je zde velký výběr výstupových cest od II. do VIII. stupně místní klasifikace. Jsou zde i cesty po povinných chytech, označených barevnými body (7+ až 8+ UIAA). Cesty jsou osazeny nýty, místy kruhy. Vzdálenosti mezi jištěním jsou převážně sportovní. Stěny jsou mírně převislé, proto se zde dá lézt za každého počasí, po celý rok. Výška stěn je od 7 do 15 metrů. Lezení silové, po různě velkých lištách. Orientace na východ s dopoledním sluníčkem.
Od roku 2006 probíhá celková obnova a doplnění fixního jištění a slaňovacích řetězů. Jsou zpevněny přístupy ke stěnám a upraveny nástupové plochy pod stěnami. V oblasti je místo pro posezení a „dětský koutek“.
Přístup k sektoru:
Na náměstí Republiky (u Městského úřadu) zatočíš vpravo a stále rovně sjíždíš podél zahrádek (dále po štěrkové cestě) až k řece Metuji. Zde necháš zaparkované auto. Přejdeš most přes řeku, za ním doleva a proti proudu řeky dojdeš na louku do centra oblasti (cca 300m). Oblast je na soukromém pozemku, proto se podle toho chovej.

Přehled skal

SkálaPočet cest
Čerpadlo2
Čtyřková3
Hrbatá8
Humusová5
Kateřina8
Kout9
Letecká4
Mrcha8
Mrňous1
Prašivá7
Protišpalek5
Psí víno3
Sokolík7
Střecha HISu4
Špalek6
Turecká šavle2
Zapomenutá4

Sektor je zmíněn v průvodci: Sportovní lezení, Orlické hory - sever
Sportovní lezení, Orlické hory - sever