Databáze skal - sektor: Hlucké skály

státstátČeská republika Česká republika
regionregionVýchodní Čechy
oblastoblastOrlické hory

Omezení: lezení: bez omezení
Popis: Skalní podloží v údolí je tvořeno fy-litickými horninami řazenými k novoměstské sérii orlicko-sněžnického krystalinika. V současnosti je vznik hornin novoměstské série řazen do spodního oddílu svrchního proterozoika (starohor), tedy stáří ~1000 milionů let.

V případě samotných skalních útvarů využívaných pro horolezecké účely je tento metamorfní komplex reprezentován šedými chloriticko-muskovitickými až muskoviticko-biotitickými fylity o výšce 8-11 m nabízející lezení po ostrých lištách v místy lámavé skále!

Je zde 39 cest obtížnosti 3+ až 9+/10- místní klasifikace (UIAA) nacházejících se ve dvou sektorech.

V horním sektoru se nachází masiv Mravenčí, k tomu přilehlý Bumbrlíček a věž Erichova. V dolním sektoru pak masiv Zelenáč a věž Sokolí. Jsou zde i menší skaliska bouldrového charakteru.

Skály jsou od roku 2013 nově osazovány postupovým jištěním a slaňovacími řetězy členy HO Vrchoviny.
Přístup k sektoru: Skály se nachází v Hluckém lese asi 50 metrů nad silnicí vedoucí z obce Kounov do Deštného v Orlických horách.
Parkovat se dá u autobusové zastávky před propadlým mostem přímo pod skalami horního sektoru (Mravenčí, Bumbrlíček, Erichova) - u dolního sektoru (Sokolí, Zelenáč) na odpočívadle naproti přes silnici u naučné tabule.
V obci Kounov je hospoda „Hotel Zlatý potok“, kde se dá dobře popít, pojíst či posedět u dobrého pivka, dlabance či Opočenské zmrzliny!

Přehled skal

SkálaPočet cest
Bumbrlíček6
Dolní sektor13
Erichova7
Horní sektor26
Mravenčí13
Sokolí8
Zelenáč5

Sektor je zmíněn v průvodci: Sportovní lezení, Orlické hory - sever
Sportovní lezení, Orlické hory - sever