Databáze skal - sektor: Devět skal

státstátČeská republika Česká republika
regionregionČeskomoravská vrchovina
oblastoblastŽďárské vrchy


Popis: Nejvyšší bod Žďárských vrchů (836m n. m.), druhý nejvyšší Českomoravské vysočiny, 13km severovýchodně od Žďáru nad Sázavou. Skalní labyrint, sestávající se ze třech dlouhých hřebenů s devíti věžemi a třech malých věžek. Výška stěn 5 až 19 m. Devět skal je chráněný přírodní výtvor, horolezecká činnost je povolena pouze na sevrních stěnách hlavního hřebene a na jižní stěně Trůnu. Ze Záludné, Žďárské věže a z Královského zámku je sestup povolen pouze slaněním.
Přístup k sektoru: Přístup: a) Ze Žďáru přes Fryšavu do Kadova. Zde doleva po silnici směrem na Herálec asi 5km k odbočující žluté značce (parkoviště). Odtud po žluté značce lesní cestou k Devíti skalám asi 2km.
b) Z Herálce po silnici směrem na Kadov k Jezírku pod Žákovou horou a potom doleva po červené a žluté značce na Devět skal asi 2,5 km.
c) Z Nového Města na Moravě po silnici směrem na Sněžné, po 7km odbočka doleva na Kadov. Nebo až do Moravských Křižánek (autobus Nové Město n. M.?Svratka, Brno?Hlinsko). Odtud jihozápadním směrem po modré značce do lesa a kolem skalek na Devět skal asi 3 km.
d) Od Drátníku po červené a žluté tur. značce asi 7 km.
Materiál: Rula

Přehled skal

SkálaPočet cest
Dvojitá věž6
Hlavní blok10
Královský zámek34
Malá věž4
Milenci5
Pyramida3
Strmá a šikmá věž7
Trůn11
Žďárská věž13
Žďárský hřeben16

Sektor je zmíněn v průvodci: Žďárské Vrchy
Žďárské Vrchy