Databáze skal - sektor: Drátník

státstátČeská republika Česká republika
regionregionČeskomoravská vrchovina
oblastoblastŽďárské vrchy


Popis: Hřebenovitý útvar asi 200m dlouhý, táhnoucí se ve směru J-S, je na vrcholu zalesněného kopce mezi obcemi Blatiny a Samotín (775 m n. m.). Leží v centru CHKO Žďárské vrchy a pro svou polohu a pro blízkost "horolezeckých chalup" je nejnavštěvovanějším terénem Žďárských vrchů. Drátník tvoří několik věží v jižní části se stěnami 30-35m vysokými. Severní část tvoří menší věže se stěnami 6-12m vysokými. Na všech věžích jsou lezecké cesty převážně ve strmých až svislých západních stěnách. Východní stěny jsou (s výjimkou Orla) povolnější. Severně od hlavního hřebene jsou dvě věže Archa a Pagoda. Západně asi 50m od hlavního hřebene je dvojvěžka Pašerák a Zastrčená skalka. Pod západními stěnami Drátníku vede červená turistická značka ze Sněžného k Devíti skalám.
Přístup k sektoru: Přístup: a) Z Nového Města na Moravě autobusem do Sněžného, dále po červené značce přes Blatiny ke skále (3km). Tímto autobusem také lze na zastávku Blatiny, po silničce do osady Blatiny 1,5km a doprava po červené značce a pěšinou k jižnímu cípu skály.
b) Přístup též z další zastávky autobusu Milovy, kolem Milovského rybníka (koupání), přes veřejné tábořiště (táboření) na lesní silničku. Po ní 2km lesem - zelená značka - na rozcestí a doleva po červené značce ke skále. Z Milov 35 minut.
c) Ze Žďáru nad Sázavou autobusem Žďár nad Sáz.-Sněžné na zastávku Kadov, po zelené značce lesem přes Samotín a dále přes ploché sedlo ke skále (45 minut). Toutéž linkou lze na zastávku Krátká, odkud po silničce přes Samotín nebo kolem kravína přes Blatiny až na červenou značku těsně pod skálou.

Materiál: Rula

Přehled skal

SkálaPočet cest
Archa4
Indiánská věž10
Kosá věžka3
Opičí věžka4
Orlí věž - jižní výšvih2
Orlí věž - krakonošova zahrádka4
Orlí věž - orlí stěna10
Pagoda17
Pašerák5
Sokolí stěna0
Sokolí stěna26
Stěnky za tunelem2
Šedá stěna7
Východní stěny sokolí věže2
Zastrčená skalka4
Zbojnická věž14
Zbojnická věž - otova stěna2

Sektor je zmíněn v průvodci: Žďárské Vrchy
Žďárské Vrchy